reklama
kategoria: Miasto
16 sierpień 2023

Drezdenko: zagadkowa nazwa miasta i jej związki z otoczeniem

zdjęcie: Drezdenko: zagadkowa nazwa miasta i jej związki z otoczeniem / fot. MOs810/(CC BY-SA 4.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
fot. MOs810/(CC BY-SA 4.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Zapraszamy do niezwykłego miasta o fascynującej historii i urokliwym otoczeniu przyrody – Drezdenka! Czekają tu na ciebie tajemnicze zakątki, piękne pejzaże i wiele atrakcji.
REKLAMA

Tego szukamy w Drezdenku

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Drezdenko praca, Drezdenko pogoda, Drezdenko, spotted Drezdenko.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Drezdenku, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii oraz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami (w tym prognozą pogody).

W starych dokumentach odnaleźć można różnorodne określenia miejscowości, przeważnie występują nazwy "Drzeń" lub "Drżeń", a także pojawiają się inne warianty, jak "Drizina", "Drecen", "Driesen", "Dersen", "Droczen", "Dirzen", "Drezen", "Dirczen", "Drczen" oraz "Drdzen". Prawdopodobnie nazwa wywodzi się od nazwy drzewa i wskazuje na miejsce, które otoczone było leśnym krajobrazem, być może z domami wykonanymi z drewna lub nawet na palach. Również możliwe jest skojarzenie z rdzeniem drzewa. To prawdopodobne, że wybór tej nazwy był podyktowany otaczającym gród lasem oraz terenami bagien. Niektórzy polscy badacze sugerują, że ta nazwa może pochodzić od imienia "Drzesław", oznaczającego dzielnego i sławnego. Aktualna nazwa "Drezdenko" została stworzona na bazie niemieckiego określenia "Driesen". Zdaniem Brucknera termin "drzeń" obecnie można przestawić jako "rdzeń" drzewa. Na polskiej mapie wojskowej z 1935 r. miasto zostało oznaczone polskim określeniem "Drezdenko". W zachowanej korespondencji z XVIII wieku pisanej i wysyłanej w Drezdenku można zauważyć używanie nazwy "Drezdenko" lub czasami "Drezynko" (Archiwum Braci Czeskich – Archiwum Państwowe w Poznaniu).

Pierwsza odnotowana wzmianka o Drezdenku pochodzi z roku 1092. W 1233 istniał w tym miejscu gród, a prawdopodobnie w 1251 Drezdenko było już uznawane za kasztelanię. W 1252 zostało włączone do obszaru Wielkopolski. W 1266 wraz z Santokiem doświadczyło najazdu rycerzy z Brandenburgii. W wyniku porozumienia Bolesława Pobożnego i księcia Ottona oba grody uległy spaleniu. Drezdenko przeszło w ręce Brandenburgii. W 1317 uzyskało prawa miejskie i stało się własnością rodziny von der Ostów. W 1356 z kolei Drezdenko stało się lennem Polski. W 1405, Krzyżacy zajęli miasto i zmusili rodzinę von der Ostów do sprzedaży zamku. Wtedy Władysław Jagiełło oskarżył zakon o aneksję Drezdenka, co przyczyniło się do wybuchu wojny polsko-krzyżackiej w latach 1409–1411. W 1455 r. miasto zostało sprzedane margrabiemu brandenburskiemu Fryderykowi II, co zapoczątkowało okres rozwoju. W roku 1600 powstała warzelnia soli, a także wtedy rozpoczęto bicie drezdeneckich groszy na potrzeby handlu z Polską. W latach 1603–1605 wzniesiono twierdzę obronną. W roku 1622 miasto doświadczyło pożaru. W roku 1637 Drezdenko zostało zaatakowane przez Szwedów, co przyniosło całkowite zniszczenie miasta. Również siedem epidemii, z których pierwsza miała miejsce w 1758 r., przyczyniło się do poważnych zniszczeń. W drugiej połowie XVIII wieku Drezdenko zostało odbudowane, choć w okresie wojny siedmioletniej kilkakrotnie znajdowało się pod okupacją wojsk pruskich i rosyjskich. Krótkotrwale obszar Drezdenka zajęły także oddziały francuskie w czasie wojen napoleońskich. W latach 1812-1819 w mieście działała gwardia obywatelska odpowiedzialna za utrzymanie porządku. W pierwszej połowie XIX wieku powstał nowy budynek szkolny, siedziba władz miasta przeniesiona została do nowego ratusza, a także oddano do użytku szpital, sąd, rzeźnię miejską i więzienie. Budowano liczne drogi. Wzrósł rozwój produkcji, w tym fabryka ceramiki, fabryka zapałek oraz dwa tartaki. Epidemia cholery nawiedziła miasto w 1831 i 1855 r. W 1871 r. Drezdenko uzyskało status miasta przygranicznego. W 1901 r. oddano do użytku pocztę oraz gazownię. Miasto zostało oświetlone, a w 1902 r. zakończono budowę kościoła. W 1904 r. powstała szkoła podstawowa. Sieć wodno-kanalizacyjna była dostępna od 1907 r. W 1908 r. otwarto ochronkę dla dzieci i dom starców. W 1933 r. miasto znalazło się na trasie nowej linii kolejowej łączącej Stare Bielice ze Skwierzyną. Po II wojnie światowej w 1945 r. Drezdenko wróciło pod polską administrację. W tym samym roku powstały liceum oraz kino. W 1958 r. rozpoczęła działalność instytucja kulturalna – dom kultury. W 1967 r. Nowe Drezdenko zostało przyłączone do Drezdenka.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Drezdenko
6.2°C
wschód słońca: 06:16
zachód słońca: 19:41
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Drezdenku