reklama
kategoria: Kraj
19 luty 2025

Służby polskie i ukraińskie rozbiły grupę oszustów inwestycyjnych

zdjęcie: Służby polskie i ukraińskie rozbiły grupę oszustów inwestycyjnych / fot. PAP
fot. PAP
Polskie i ukraińskie służby zajmujące się zwalczaniem cyberprzestępczości rozbiły grupę przestępczą dokonującą oszustw na platformach inwestycyjnych, które powodowały wielomilionowe straty u poszkodowanych - poinformowało w środę Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.
REKLAMA

O śledztwie, dotyczącym przestępstw oszustwa z wykorzystaniem fałszywych platform inwestycyjnych, które w ramach międzynarodowego zespołu prowadzi Prokuratura Regionalna w Łodzi poinformował w środę jej rzecznik prok. Krzysztof Kopania. Szacuje się, że oszukanych zostało ponad 600 polskich obywateli na kwotę nawet 26 mln zł.

W postępowanie zaangażowani są także prokuratorzy Republiki Czeskiej i Ukrainy. Prowadzone jest ono wraz z funkcjonariuszami zarządu w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, pod nadzorem Departamentu ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej.

Jak wynika z ustaleń śledczych, przestępczy proceder polegał na zamieszczaniu w internecie ogłoszeń, dotyczących możliwości dokonania inwestycji w kryptowaluty, co miało gwarantować uzyskanie szybkich i dużych zysków. Osobie zainteresowanej, która dokonała pierwszej wpłaty, zakładano konta na stronach fałszywych giełd, gdzie pokrzywdzeni widzieli rosnące zyski.

Następnie byli oni proszeni o instalowanie na swoich komputerach czy smartfonach oprogramowania (AnyDesk), umożliwiającego zdalny dostęp do ich urządzeń i wykonywanie zdalnie nieautoryzowanych operacji, wiążących się z obciążeniem finansowym (np. zawieranie zdalnie umów kredytowych, pożyczek, dokonywanie przelewów pieniędzy). Wszelkie próby wypłaty zgromadzonych środków podejmowane przez pokrzywdzonych, kończyły się niepowodzeniem.

Jak zaznaczył prok. Kopania, wszelkie informacje o zyskach były fikcyjne – zostały wygenerowane celem pozyskania zaufania pokrzywdzonych i nakłonienie ich do dalszych inwestycji.

Zgromadzone przez prokuraturę dowody wskazują, że działalność przestępcza koncentrowała się na terenie Ukrainy, zaś przestępstwa popełniane były na szkodę obywateli innych państw, w tym Polski. Wykorzystywane były platformy inwestycyjne o nazwach: RoyalZysk, Topeu, Primeu, Kraj Maklerów, Masl oraz Be22. Doszło do oszukania ponad 600 polskich obywateli na łączną kwotę sięgającą 26 mln zł.

Polscy specjaliści od walki z cyberprzestępczością zgromadzili kluczowe dowody i informacje, które po przekazaniu służbom ukraińskim pozwoliły na przeprowadzenie działań w kilku lokalizacjach na terenie Ukrainy.

Pierwszy etap operacji pozwolił na rozbicie centrali "call center", będącej kluczowym elementem procederu przestępczego. Jak wynika z komunikatu, na miejscu zabezpieczono olbrzymie ilości sprzętu elektronicznego oraz nośników danych, co stanowiło przełom w sprawie.

Druga faza działań została przeprowadzona w grudniu i doprowadziła do zatrzymania sześciu głównych podejrzanych, w tym trzech pracowników grupy, dwóch menadżerów oraz osoby kierującej całą strukturą przestępczą.

Śledczy ujawnili, że szef grupy przestępczej został zatrzymany w luksusowym penthousie na terenie Ukrainy, gdzie znaleziono 600 tys. dolarów amerykańskich w gotówce. Zdaniem CBZC, świadczy to o skali procederu i ogromnych korzyściach czerpanych przez sprawców i wielomilionowych stratach, jakie ponieśli pokrzywdzeni.

Zarząd w Łodzi CBZC oraz ukraińska cyberpolicja podkreślają, że to dopiero początek intensywnych działań wymierzonych w międzynarodowe grupy oszustów. Zatrzymane osoby pozostają w dyspozycji ukraińskich służb. Sprawa jest koordynowana przez Departament ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej.

Specjaliści od zwalczania cyberprzestępczości przypominają, że oszuści nadal wykorzystują fałszywe platformy inwestycyjne, aby zwabić potencjalnych inwestorów obietnicą szybkich i wysokich zysków. By wzbudzić zaufanie, posługują się wizerunkami znanych osób oraz logotypami renomowanych firm. Fałszywe reklamy platform inwestycyjnych pojawiają się w internecie. Kontakt z oszustami następuje po wypełnieniu formularzy na stronach internetowych; potem dzwonią oni do swoich ofiar, często korzystając z popularnych komunikatorów, i namawiają do inwestowania w akcje lub kryptowaluty.(PAP)

agm/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Drezdenko
1.6°C
wschód słońca: 06:58
zachód słońca: 17:21
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Drezdenku

kiedy
2025-02-22 16:00
miejsce
Centrum Promocji Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-21 18:00
miejsce
Centrum Promocji Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-24 19:00
miejsce
Kino Za Rogiem, Wieleń, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-04 19:00
miejsce
Centrum Promocji Kultury,...
wstęp biletowany